Cesta ke zdravým kloubům: Akční plán zdravých kloubů a chrupavek

Zdraví kloubů není jen výsledkem dědičných predispozic, ale také toho, jaký život vedeme. Geny hrají důležitou roli ve tvorbě chrupavek a ochraně kloubů, a mohou zvyšovat riziko onemocnění, jako je osteoartróza nebo revmatoidní artritida. Současně však epigenetické změny, které se aktivují vlivem životního stylu, mohou mít zásadní dopad na kloubní soustavu. Jaký vliv má genetika a do jaké míry můžeme své klouby chránit pomocí správné výživy, vitamínů a zdravých návyků?

Genetická výbava je pro zdraví a funkčnost kloubní soustavy člověka klíčovým faktorem. Například gen COL2A1 zodpovídá za tvorbu kloubních chrupavek, gen GDF5 ovlivňuje růst a vývoj kostí a kloubů. Gen MMP13 se podílí na rozkladu chrupavek, což při zvýšené aktivitě může vést k závažným onemocněním. Pružnost a pevnost chrupavek ovlivňuje gen ACAN, na tvorbě jejich struktury participuje gen COMP a gen HLA-DRB1 má významný vliv na imunitní systém. Jeho různé varianty mohou zvyšovat riziko vzniku revmatoidní artritidy. Klouby jsou tedy ovlivňovány geneticky více, než by se mohlo zdát, což bohužel platí i pro náchylnost k některým onemocněním.

„Některá kloubní onemocnění přímo souvisejí s genetikou, jako například osteoartróza, revmatoidní artritida nebo dědičné poruchy typu Sticklerova syndromu. V této souvislosti hraje roli i epigenetika, protože určité mechanismy mohou “zapínat” a “vypínat” specifické geny, což má přímý vliv na zdraví kloubů. Tyto mechanismy jsou do určité míry ovlivňovány mnoha faktory, ale obecně můžeme říci, že klíčem k udržení zdravých kloubů je vyvážená strava, pravidelný pohyb bez přetěžování, dostatečná hydratace a včasná kontrola zánětlivých procesů,“ vysvětluje Ing. et Ing. Barbora Procházková, Ph.D., která se podílí na vývoji genetických testů a testování střevního mikrobiomu ve společnosti Chromozoom.

Mechanismy, které Procházková zmiňuje, jsou tzv. methylace a modifikace histonů. Methylace znamená, že se na DNA přidávají specifické chemické značky, zatímco při modifikaci histonů se mění způsob, jakým je DNA zabalena v buňkách. To ovlivňuje, které geny jsou aktivovány a které ne. Například při dlouhodobém stresu nebo zánětu může dojít k narušení rovnováhy mezi určitými geny, které zajišťují regeneraci a ochranu kloubní chrupavky. V ojedinělých případech mohou epigenetické procesy geny dokonce zcela vypnout, a být tak příčinou vážných onemocnění.

Tyto změny ovlivňují i molekuly mikroRNA, které regulují aktivitu genů a mohou zvýšit náchylnost k zánětům a degeneraci kloubů. Procházková navíc dodává, že chování mikroRNA v rámci genové aktivity není pouhým výsledkem epigenetických změn. Jde o nezávislého činitele, který pomocí zpětné vazby dokáže tyto procesy sám regulovat.

Dopad má i životní styl
Zdraví kloubů není pouze otázkou genetiky, ale významně ho ovlivňují také vnější faktory, například prostředí nebo prodělané úrazy. Určení, zda si člověk nese určitá onemocnění v genetické výbavě, není vždy snadné. U některých kloubních onemocnění, jako je osteoartróza nebo revmatoidní artritida, lze podíl dědičnosti odhadnout na 40 až 60 %. Zbytek je ovlivněn faktory jako tělesná hmotnost, fyzická zátěž, stravovací návyky, užívání návykových látek (např. tabák nebo alkohol) a prodělané infekce. Životní styl hraje tedy velmi důležitou roli.

Debaty se často vedou o tom, zda lze změnou životního stylu ovlivnit negativní genetické predispozice spojené s kloubními onemocněními. „Úprava životního stylu může některé epigenetické vzorce ovlivnit. Zjednodušeně řečeno, zdravé návyky mohou zmírnit negativní epigenetické změny nebo minimalizovat jejich dopady. Nelze říci, že se tím všechny problémy vyřeší, ale rozhodně je možné je významně ovlivnit. Je to ovšem komplikovaná problematika – tvrzení, že změna životního stylu vyřeší všechny vaše potíže, by bylo nezodpovědné,“ varuje Procházková.

Některé epigenetické vzorce mohou být skutečně dědičné a přenášeny z rodičů na potomky. V této souvislosti odborníci hovoří o tzv. transgenerační epigenetické dědičnosti. Genetická informace může také obsahovat informace o vlivu životního stylu na další generace. Většina těchto změn je sice během raného vývoje embrya přepsána, některé však mohou přetrvat. Pro jasné potvrzení této hypotézy je však zapotřebí další výzkum, protože současné studie se zaměřují převážně na zvířata.

Vitamínová bomba pro zdravé klouby
Jedním z konkrétních příkladů je osteoartróza, při které dochází k poškození kloubní chrupavky a nárůstu kosti mimo kloub. Epigenetické mechanismy, jako methylace DNA nebo regulace pomocí mikroRNA, mohou pozitivně ovlivnit geny spojené s degradací chrupavky a zmírnit tak bolestivé příznaky. Zdravý životní styl může hrát klíčovou roli, zejména pokud je podpořen dostatečným příjmem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky. Dalšími doporučovanými doplňky stravy pro prevenci osteoartrózy jsou glukosamin, chondroitin, kolagen, MSM a kurkuminoidy.

„Pro zachování zdraví a funkčnosti kloubní soustavy je důležité doplňovat látky a vitamíny, které tělu běžně chybí. Doplňky stravy jsou skvělou formou, jak efektivně podpořit zdravý životní styl a pozitivní epigenetické změny. Existuje několik vitamínů, které přispívají k ochraně chrupavek, zdraví kostí a snížení rizika zánětů. Chromozoom nabízí dvě řady doplňků stravy, Flexibody a SUPERmg, které tvoří ideální kombinaci pro zdravé klouby,“ dodává Procházková.

Pro klouby jsou zásadní čtyři vitamíny: D, C, K a E. Vitamín D podporuje vstřebávání vápníku a zdraví kostí (doporučená denní dávka je 600–800 IU). Vitamín C je klíčový pro tvorbu kolagenu a působí jako antioxidant (75–90 mg denně). Vitamín K pomáhá při mineralizaci kostí a správném využití vápníku (90–120 µg denně). Vitamín E působí jako antioxidant, který snižuje záněty v kloubech (15 mg denně). Hladiny těchto vitamínů by si měl každý pravidelně kontrolovat a v případě potřeby je doplňovat.

Zásadní je také hořčík. Vyniká protizánětlivými účinky, podporuje svaly a nervy a také reguluje vápník, čímž napomáhá ke správné funkčnosti kloubního aparátu člověka. Jeho dostatek snižuje riziko přetížení a zánětů. Přestože se nutně nejedná o klíčový minerál pro klouby a chrupavky, jeho celkový vliv na lidský organismus je pro klouby důležitý.

Akční plán zdravých kloubů a chrupavek

1. Pravidelný pohyb
Sportovními aktivitami člověk posiluje své svaly a vazy, zároveň také zlepšuje flexibilitu kloubů a stimuluje tvorbu kloubního maziva.

2. Dostatečná hydratace
Pitný režim v dostatečném množství je pro lidský organismus klíčový. Voda je důležitou přísadou metabolických procesů, napomáhá odstraňovat odpadní látky z těla ven a také podporuje správné vstřebávání významných živin nejen pro klouby.

3. Nejdůležitější jsou vitamíny D, E, C a K
Pravidelným a dostatečným příjmem těchto vitamínů dochází k posílení kostí, snížení zánětů a podpoře zdraví a vitality kloubního aparátu.

4. Hořčík jako minerál do nepohody
Magnesium podporuje správnou funkci svalů a nervů, má protizánětlivé účinky a snižuje riziko přetížení a zánětů.

5. Strava bohatá na omega-3, kolagen, glukosamin, kurkuminoidy a chondroitin
Preventivním krokem v boji proti osteoporóze mohou být i potraviny s těmito látkami. Není tedy na škodu zařadit do svého jídelníčku například ryby a mořské plody, ořechy a semínka, silné masové vývary, kurkumu nebo také vaječné bílky.

Zdroj: Media:list / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Péče o pleť získává nový rozměr díky inovativním produktům z asijského trhu. Technologicky vyspělá kosmetika značky Fortuna dokáže efektivně bojovat

Životní styl je pojem, který zahrnuje způsob, jakým lidé žijí své každodenní životy, a dotýká se různých oblastí – od

Zuby s poškozenými kořenovými kanálky už dávno nemusí skončit vytržením. Endodoncie nabízí efektivní způsob léčby, který dokáže zachránit i velmi

Přidejte se k nám