Český granát – minerál, který má ohnivou až krvavě rudou barvu a je průhledný. Český granát je oblíbený po celém světě. Je to drahokam drobných rozměrů (od 2 do 8 mm), je barevně stálý a odolává žáru i kyselinám.
Historie Českého granátu
Český pyrop byl nahodile sbírán od pravěku. Ve středověku však oblíbenost českého granátu mizí. Teprve od 15. století se granáty objevují zejména v kališích. Do obliby se dostaly až za vlády Rudolfa II., který brusiče kamenů podporoval. V 18. století Marie Terezie vydala zákaz vývozu českých granátů ze země. V té době se objevilo víc šperků, které v sobě měly drobné kamínky granátu. Vzniklo víc brusíren jako například ve Světlé nad Sázavou, v Třebenicích, na Skalce atd.
V dnešní době se výrobou šperků přednostně zabývá družstvo Turnov. Které na trhu působí do roku 1953. Díky tomu, že jsou kamínky granátů opravdu malé, tak mají jejich šperky specifický charakter. Díky jejich velikosti vynikne jejich krása a půvabná červená barva. Do středu šperků se vkládají větší kameny, ale nejedná se o pyropy, ale o almandiny, které ale také patří do granátové skupiny. I velice populární kombinace s granátem je český kámen vltavín.
Novodobé šperky s českým granátem jsou moderní a stylové. Mrkněte přímo na velkou nabídku těchto šperků zde.
Turnov dnes působí jako bezpochyby největší zpracovatel a producent originálních šperků s českými granáty. Používá nejmodernější výrobní technologie, jak pro tvorbu nových modelů šperků, tak pro jejich výrobu. Přes tuto snahu zůstává na granátových špercích vysoký podíl ruční práce turnovských zlatníků.
V dnešní době dílna v Turnově má nejen širokou nabídku šperků, ale také možnost velkého výběru materiálu. Můžete mít šperk z této dílny ze stříbra, zlaceného stříbra, zlata a bílého zlata, které jsou na zakázku.
Krásné šperky s českými granáty koupíte v e-shopu Aranys.
Zdroj: Aranys / komerční sdělení