Pokud vaše cesty za letní dovolenou míří dále než za hranice Česka, určitě dobře znáte zprávy mobilního operátora, které vás u každých státních hranic informují o změnách sítě a cenách volání, sms zpráv a datových balíčků. Během přejíždění přes několik států se snadno stane, že vám zvoní telefon, a vy najednou vůbec netušíte, kolik vás volání vlastně stojí.
S přípravou na letní dovolenou je dobré nepodcenit přípravu ani v informacích o cenách volání v zahraničí. Někdy platíte více peněz za odchozí hovory, jindy jsou vám účtovány i příchozí hovory, datové balíčky mají také svá vlastní složitá pravidla. Jak se ve službách operátora správně orientovat?
Co je to roaming
V zahraničí všichni roaming používáme, ale málokdo tuší, o co se vlastně jedná. Aktivací roamingu dáváte svému mobilu souhlas s tím, že jakmile se ocitnete za hranicemi Česka, telefon automaticky vyhledá partnerskou síť vašeho operátora, a vy dále využíváte služby jiného poskytovatele. Cena v tomto případě závisí na podmínkách, které má nastavené váš domácí operátor v zahraničí. Jinak by se tedy dalo říct, že stav roamingu nastává ve chvíli, když využíváte jinou než českou mobilní síť.
Víte, kolik vás stojí volání?
Jakmile se přesunete za hranice České republiky, váš telefon se připojí na jiného poskytovatele. Od června 2017 platí pro roaming v zemích EU a EHP pravidlo RLAH (Roam Like At Home), kdy služby v zahraničí využíváte za stejných cen a podmínek jako v domácí síti. Potom se ale začíná rozdělovat svět do různých zón, kdy platíte nejenom za odchozí hovory, ale z pravidla také za příchozí hovory, výrazné rozdíly mohou být také u SMS a MMS zpráv, je tedy dobré se informovat u svého operátora předem o ceníku služeb v zóně, kterou se chystáte navštívit.
Do EHP prostoru patří kromě České republiky také země EU spolu s Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem, Belgií, Bulharskem, Chorvatskem, Dánskem, Estonskem, Finskem, Francií, Francouzskou Guayanou, Gibraltarem, Guadeloupe, Guernsey, Irskem, Islandem, Itálií, Jersey, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Lucemburskem, Maďarskem, Maltou, Mánským ostrovem, Martinikem, Mayotte, Monakem, Německem, Nizozemskem, Polskem, Portugalskem, Rakouskem, Řeckem, Réunionem, Rumunskem, San Marinem, Slovenskem, Slovinskem, Španělskem, Švédskem, Vatikánem a Velkou Británií.
Bojíte se vysokého účtu za telefon? Pořiďte si předplacenou kartu
Jestli máte zjištěny všechny informace a děsí vás představa, že nezvládnete uhlídat příchozí a odchozí hovory, řešení je jednoduché – pořiďte si předplacenou kartu, kde máte neustálý přehled o svém kreditu, a tudíž se nemůže stát, že byste provolali více než máte v plánu. „Máme zkušenost, že zákazníci u nás před cestou do ciziny nakupují předplacené karty pro sebe i své děti, aby nemuseli řešit obavy z účtů za telefon, které se u paušálů snadno vyšplhají i na několik tisíc korun. U našich služeb má klient vždy jasno o své útratě za volání, posílání zpráv nebo ceně použitých dat, ve kterých jsme schopni velké trojce nejenom konkurovat, ale dokonce je předběhnout a nabídnout lidem skutečně dobré ceny,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel virtuálního operátora SAZKAmobil.
Zdroj: Pepr Consulting / foto: bigstock / komerční sdělení