Bez make-upu ani ránu: Proč mají ženy pocit, že bez make-upu nemohou fungovat?

Je sedm ráno. Zatímco muži s ledovým klidem vklouznou do džín, popadnou kafe a vyrážejí do světa, ženy už mají za sebou první bitvu dne – tu s kosmetickou taštičkou. Rty jsou rudější než červená na semaforu, pleť hladší než tapeta a řasy delší než čekací doba u zubaře. A přesto si mnohé ženy připadají, že bez make-upu by byly společenskou verzí 404: Not Found.

Proč tomu tak je? Opravdu si bez namalovaných obličejů připadáme jako chodící zombie z béčkového hororu? Pojďme se na to podívat s nadsázkou a humorem.

1. Společnost nás naučila, že pleť bez make-upu je jako pizza bez sýra
V reklamách na make-up vidíme modelky, které mají bez jediné šmouhy „přirozeně“ dokonalou pleť. Až na to, že za tím stojí hodiny líčení, softboxy, a Photoshop. Takže když my ráno v zrcadle vidíme kruhy pod očima, pupínky a tu červenou skvrnku na nose, cítíme se trochu podvedené. Není divu, že máme pocit, že bez korektoru bychom snad ani nemohly jít ven vyhodit smetí, natož do práce, proboha!

2. Make-up jako magický talisman sebevědomí
Make-up je jako neviditelný plášť Harryho Pottera – jen místo neviditelnosti nám dává iluzi dokonalosti. S rudou rtěnkou máme pocit, že zvládneme pracovní schůzku, rozchod i vyhrát soutěž v karaoke. Bez ní se ale mnohé ženy cítí, jako kdyby šly na bojové pole jen v pyžamu.

3. Proč být sama sebou, když můžeš být verzí sebe s očními linkami?
Make-up je něco jako editor života. Máte kruhy pod očima po probdělé noci? Korektor. Pleť, která se rozhodla, že dneska bude připomínat pubertu? Make-up to zvládne. V podstatě je to jako Photoshop v reálném čase. A kdo by si občas nepřál vypadat naživo jako na Instagramu?

4. Evoluční trik: Líčení jako moderní válečné barvy
Z historického hlediska ženy líčení používaly jako symbol moci a přitažlivosti. Egypťanky si malovaly oči, aby vypadaly jako bohyně, středověké dámy nosily bílou pleť jako znak vyššího postavení. Dnešní ženy? Ty si vezmou řasenku, aby zvládly úterní poradu. Evoluce sice pokročila, ale princip zůstal.

5. Co kdybychom to jednou zkusily bez make-upu?
No dobře, existují dny, kdy se ženy rozhodnou jít „naholo“ – tedy bez make-upu. Třeba na dovolené, nebo když mají chřipku a jediným cílem je přežít. Reakce okolí? „Jsi v pořádku? Nejsi nemocná? Vypadáš unaveně.“ Díky světe, opravdu jsi mi právě zvedl sebevědomí. Po takových dnech se ženy často vrátí ke své kosmetické rutině s ještě větším nadšením.

Co z toho plyne?
Make-up není jen kosmetika, je to součást každodenního rituálu, který nám dodává pocit jistoty a krásy. A i když víme, že bychom bez něj měly být schopné existovat, většina z nás si toho malého kouzelného pomocníka prostě nenechá vzít. Protože nakonec, kdo říká, že dokonalost není jen otázkou správného odstínu rtěnky?

Takže příště, až budete stát před zrcadlem a zvažovat, jestli bez make-upu vyrazit ven, vzpomeňte si na tohle: make-up je volba, ne povinnost. Ale kdo by si někdy nezvolil trochu třpytu navíc, že?

Text: redakce, foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Horoskopy jsou populární zábavou, která slibuje, že vám odhalí budoucnost nebo povahu na základě postavení hvězd a planet. Přestože se

Seznamování je přirozenou součástí lidského života, která se s příchodem digitální éry výrazně změnila. Kde se dnes lidé nejčastěji seznamují?

Horoskop a tarot jsou dvě samostatné a jedinečné formy věštění, které mají své pevné místo v esoterice. Zatímco horoskop vychází

Přidejte se k nám