Mnoho párů touží po založení vlastní rodiny, ale z nejrůznějších příčin se jim to nedaří. V současné době nemůže v evropských zemích počít přirozenou cestou až čtvrtina párů a procento neplodných párů se stále zvyšuje. Jejich jedinou nadějí je pak umělé oplodnění a léčba na klinikách IVF. Dárkyně vajíček, tedy ženy, které se rozhodnou pomoci ostatním k početí, jsou pro tyto páry často jedinou nadějí, jak si pořídit vlastní dítě. Dárcovství vajíček má řadu benefitů.
Jaká kritéria musí dárkyně splňovat?
Vajíčka může darovat každá zdravá žena po dosažení plnoletosti, která splní všechny podmínky pro dárcovství. Horní věková hranice se u klinik asistované reprodukce liší a pohybuje se mezi 33 až 35 lety. Žena musí být zdravá nejen po fyzické stránce, ale také po psychické, a požadavkem je i ukončené minimálně středoškolské vzdělání. Dárkyně by neměla mít nadváhu, tedy BMI (index tělesné hmotnosti) nad 30 a více, nicméně se jedná pouze o orientační ukazatel. Pokud se žena rozhodne darovat vajíčka, nejjednodušší cesta je vyplnit na internetových stránkách vybrané IVF kliniky kontaktní formulář. Klinika zájemkyni sama osloví a domluví se s ní na termínu vstupního vyšetření. Během něj lékař zjistí rodinnou i osobní anamnézu dárkyně a vysvětlí jí celý proces darování vajíček. Součástí vstupní prohlídky je také komplexní gynekologické a genetické vyšetření, rozbor krve a moči.
Výhody darování vajíček
Pokud žena, která má zájem darovat vajíčka, úspěšně projde všemi vstupními testy, může být zařazena do programu dárcovství. Benefitů při darování vajíček je hned několik. V první řadě žena díky vstupním vyšetřením získá kompletní přehled o svém zdravotním stavu, včetně plodnosti. Mnoho žen daruje vajíčka proto, aby pomohly druhým k založení vlastní rodiny. Svou roli hraje také štědrá finanční kompenzace, se kterou je darování spojeno. IVF kliniky si dárkyň velmi váží a navíc vše probíhá anonymně a diskrétně. Darování vajíček přináší pozitiva nejen pro neplodné páry, ale také pro dárkyně.
Zdroj: GYNEM / komerční sdělení