Zajistěte svým vlasům co nejlepší péči i v letních měsících, kdy jsou vystavené slunečním paprskům, častému máchání ve vodě a hrozí jejich lámání, krepatění i vysušení. Člověk se sice může dočíst spoustu informací, ale ne vždy je na každém šprochu pravdy trochu. Jaké nejčastější mýty o vlasech kolují?
Mýtus 1: Kondicionér „opraví“ poškozené vlasy
Není sice pravda, že by kondicionér vlasy „opravil“, ale přesto by ve vaší koupelně neměl chybět. Odborníci doporučují používat ho při každém mytí hlavy, protože pomáhá snižovat známky poškození vlasů. Vytváří na vlasu povlak a snižuje jejich tření, čímž redukuje vznik statické elektřiny a nedochází pak k jejich létání během česání. Regeneraci a hloubkovou výživu vlasům zajistí spíše vlasová maska, například hydratační maska PURIFY Hydra od Kaaral s mateří kašičkou. Maska však není určena ke každodennímu použití, její časté používání může vlasy naopak zatížit a pak se mohou více mastit. Stačí ji vlasům dopřát zhruba jednou týdně.
Mýtus 2: Stylingové přístroje se v létě nesmí používat
Když budete vlasy vystavovat extrémním teplotám, opravdu je můžete poškodit. To ale neznamená, že byste stylingové přístroje museli na léto schovat do skříně. Používejte ovšem jen takovou kulmu či žehličku, které jsou šetrné k vlasům. Například Dyson Corrale™ je první žehlička na vlasy s patentovanými pružnými destičkami, které snižují závislost na teplotě. Díky této technologii a inteligentní regulaci teploty se poškození vlasů snižuje až o 50 %.
Mýtus 3: Mokré vlasy nelze rozčesat hřebenem
Rozčesat vlhké vlasy je vhodné, ale protože je mokrá hříva více náchylná k poškození, použijte hřeben se širokými zuby. Čím hustší a delší vlasy máte, tím by měly být zuby větší a rozestupy mezi nimi širší. Díky tomu snížíte mechanické poškození. Důležitá je také technika rozčesávání: Postupujte od konečků a zvlášť když jsou prameny hodně zamotané, oddělujte je postupně po částech. Šetrnost je na prvním místě!
Mýtus 4: Mokré vlasy se musí nejprve vydrhnout ručníkem
Jen to ne! Když budete mokré vlasy drhnout ručníkem, poškodíte je. Pouze je zabalte a velmi jemně vymačkejte vodu, poté opatrně rozčesejte a vysušte fénem. Ale pozor – opět vyberte model, který nevystavuje vlasy extrémním teplotám. Například Dyson Supersonic disponuje unikátním mikroprocesorem, který řídí teplo, proto vlasy nejsou vystaveny příliš vysoké teplotě. Silný motor Dyson V9 rotuje rychlostí 110 tisíc otáček za minutu, takže je mokrá hříva vysušená během chvilky. Navíc díky pěti stylingovým nástavcům můžete při vysoušení rovnou tvarovat účes. Novinkou je nástavec proti polétavým vlasům, který v létě oceníte.
Mýtus 5: Vlasy se nesmí mýt příliš často
Každý typ vlasů si žádá individuální péči, proto i frekvence mytí je u každého člověka jiná v závislosti na tom, jak rychle se mu prameny mastí. V případě, že si budete mýt vlasy každý den, používejte jemný šampon vhodný pro časté používání, například 360 Daily šampon od značky Karaal s proskurníkem a slézem jarním. Jejichž kombinace vytváří jemnou čistící funkci, která normalizuje a osvěží pokožku hlavy.
Mýtus 6: Přípravek vyráběný z přírodních přísad je pro vlasy vždy bezpečný
I když je na přípravku uvedeno, že je vyroben z přírodních přísad, neznamená to, že jde o kvalitní produkt vhodný pro vaši pokožku nebo vlasy. U přírodních přísad nejsou bezpečností pravidla tolik přísná a někdy jsou také přírodní ingredience sice přidány, ale nejsou aktivními složkami produktu.
Mýtus 7: Suchý šampon nahradí mytí vlasů!
Suchý šampon klasické mytí samozřejmě nenahradí, ale může posloužit jako rychlá záchrana pro mastné a zplihlé vlasy, když jste třeba pod stanem nebo na festivalu, kde si vlasy nemůžete umýt. Zároveň je vhodný i pro styling, protože funguje podobně jako tupírování, jen se při něm vlasy necuchají. Jen dávejte pozor, abyste vybrala takový přípravek, který nezanechává na vlasech bílé zbytky (např. Style Perfetto Express od Kaaral).
Mýtus 8: UV ochranu potřebuje jen kůže
Pozor, nejen pokožku, ale i vlasy je zapotřebí chránit před UV zářením, abyste zachovali jejich zdraví a krásu. Používejte proto přípravky, které je ochrání před nebezpečnými slunečními paprsky a zároveň jim dodají hydrataci. Současně chrání i pokožku hlavy, kterou nelze natírat běžnými opalovacími krémy.
Zdroj: GUIDELINE DIGI & PR, foto: bigstock / komerční sdělení