Růst cen a riziko inflace je strašákem pro všechny z nás. Pokud váš rodinný rozpočet či podnikání inflace ještě citelně nezasáhla, gratulujeme. Pokud ano, nabízíme okamžité tipy. Nenechte se zmást jejich jednoduchostí. Jsou funkční, ozkoušené a v různé míře uplatnitelné podle vaší situace. Důležité je konat
Investujte do svého zdraví
Pokud má vaše profese opravdu omezené možnosti nebo nemáte čas – staráte se sama o dítě a není reálné začít si přivydělávat – pak je pro vás důležitá jedna věc: abyste byli co nejvíce fit. Takže sportujte, protahujte své tělo. A nechte si spravit zuby. Nedělám si legraci. “V dobách ekonomické nestability je toto jedna z položek, na kterou nejsou peníze a i bez pár zubů se najíte. Ale se zdravým chrupem lépe seženete práci a nehrozí vám řada zánětů a infekcí, které se skrze potíže se zuby mohou dostat do těla. Přípravou na krizi je tedy vlastní kondice,” radí Gabriela Milfortová, regionální ředitelka společnosti Golden Gate, která se zabývá investicemi do fyzického zlata a stříbra. Investice do drahých kovů poskytuje dlouhodobou ochranu majetku, finanční rezervu a pojistku před propadem trhů i před finanční krizí.
Nákupní seznam je základ
Strategické věci kupujte jednou za čas (prací, úklidové, hygienické prostředky). Sepište si seznam věcí, které potřebujete, až půjdete do obchodu, můžete je koupit v akci a nečekat s nákupem na poslední chvíli, protože doma už došly. I pokud nakupujete v e-shopu, pište si seznam. I při online nákupech máme tendenci podlehnout chutím a „akcím“.
Velké bývá výhodnější
Co jde, nakupujte ve velkém, výhradně se seznamem v ruce. Když dokážete udělat investici do samostatného mrazáku, můžete koupit celou krůtu z farmy. Rozporcovat a zamrazit. “Rázem tak získáte 10 – 15% zhodnocení za rok v tom, co nemusíte kupovat v budoucnu dráž,” říká dále Milfortová. Totéž platí o vepřovém mase od řezníka, zamrazeném ovoci ze samosběru či sadu. Při nákupech vždy koukejte na cenu za kilogram, litr nebo balení. Často tak odejdete domů s dvěma menšími lahvičkami či baleními než jedním velkým, které na první pohled vypadá výhodněji. Strategii „více za méně“ si už osvojily i některé potravinové e-shopy.
Jídelníček
Ne, nemusíte si doma dělat nástěnku ani mít služby. Jídelníček má jediný cíl: pracovat s potravinami tak, abychom neplýtvali jídlem, kterého ročně průměrný Čech údajně vyhodí přes 80 kilogramů. A to už nějaké peníze jsou. Pokud vaříte polévku, guláš apod., uvařte více porcí a dejte do mrazáku. Šetříte svůj čas i peníze. Navíc se vyhnete jednotvárnosti v konzumaci jednoho jídla mnoho dní po sobě. A až nebudete stíhat, vykouzlíte dobré jídlo raz dva.
Termíny, kdy se co platí
“Tento seznam nebývá u nikoho oblíbený, ale pomůže vám s penězi lépe pracovat v čase, protože si platby rozvrhnete. Pokud to situace umožňuje, plaťte pojistky apod. pololetně či ročně, bývá to levnějším,” radí Milfortová z Golden Gate. Ano, je pak třeba si pravidelně dávat část peněz stranou. Jedna banka má možnost tzv. obálek, které si můžete nazvat patřičným názvem a na roční pojistku si tak postupně dávat peníze stranou.
Symbolické dárky potěší
Ať už proto, že je vám blízký minimalismus, chcete snížit uhlíkovou stopu, nechcete čekat na dodací lhůty z druhého konce světa, nebo prostě rozpočet hlásí „krizi likvidity“ – čili nedostatek prostředků, domluvte se s přáteli i rodinou, že letošní svátky či narozeniny nemusí být ty nejštědřejší v životě. Složte se vzájemně na větší dárek nebo vymyslete něco atypického – darujte zážitek. Jeden kamarád opakovaně dává své rodině dárky „dnes vařím večeři já“. Kamarádka připravila příteli promítací večer – s půjčeným dataprojektorem a domácím popcornem za pár peněz sledovali celou sérii Pána prstenů. Můžete darovat poukaz na „pomoc se zahradními pracemi“, prostě cokoli, co druhé potěší a nestojí to peníze. Náš čas, který tomu věnujeme, je stejně to nejcennější, co druhým můžeme dát.
Investujte do vztahů
Těžké časy subjektivně i objektivně lépe zvládáme, nejsme-li na ně sami. Průzkumy dokonce ukazují, že lidé, kteří mají možnost v případě nouze zavolat v noci blízkému člověku – tedy mají-li někoho takového, žijí prokazatelně delší a spokojenější život, i když se jim potíže nevyhýbají. Jak taková investice do vztahů může vypadat? Znáte knihu Pět jazyků lásky? Inspirace na to, jak druhého lépe pochopit a projevit mu svou náklonnost. Jak mu lépe sdělit, co zase potřebujete vy. Komunikujte – ptejte se, zajímejte se. Překvapujte drobnými činy. City zdaleka nejsou jen o „mám tě rád“ a „miluji tě“. Jsou o připraveném čaji k snídani, pastě na kartáčku večer před spaním, uvaření oblíbeného jídla či poslání odkazu na oblíbenou společnou píseň jen tak pro radost.
Zdroj: Mgr. Tereza Lavičková / komerční sdělení