Prodej pozemku nemusí být úplně jednoduchá záležitost, obzvláště tehdy, když je cílem majitele maximalizovat jeho prodejní cenu. Existuje ale několik strategií, díky kterým můžete za svou nemovitost zcela legitimně získat více peněz. Jak nejlépe zatraktivnit pozemek před jeho prodejem?
1) Věnujte čas zkrášlení pozemku
U prakticky všech druhů pozemků platí, že pro potenciální kupce je přitažlivější pozemek čistý a dobře obhospodařovaný. Ovšem u stavebních pozemků to platí dvojnásob. Proto je důležité zbavit pozemek veškerého odpadu a případných zbytků stavebního materiálu, suti a podobně. Je-li plocha zarostlá, je vhodné zvážit její vyčištění: zbavit se náletových dřevin, posekat trávu a tak dále. Významně tak můžete vylepšit první dojem a nabídnout zájemci lepší představu o možném využití pozemku.
2) U nestavebního pozemku zvažte změnu na pozemek stavební
Pokud vlastníte ornou půdu nebo pozemek využívaný jinak než k výstavbě bydlení či komerčním účelům, může být výhodné zvážit možnost jeho změny na stavební pozemek. „Potenciální zájemce může v takovém případě pozemek financovat hypotékou a současně touto nemovitostí i ručit. Pokud by se nejednalo o pozemek určený k bydlení podle územního plánu, zajištění financovaní by mohlo být složitější, nicméně dá se samozřejmě ručit i jinou nemovitostí,“ říká David Eim, expert na hypotéky a místopředseda představenstva Gepard Finance.
Pro změnu na stavební pozemek je nutné kontaktovat příslušný úřad a vyplnit potřebné formuláře. Než se do toho pustíte, je dobré seznámit se s územním plánem pro danou lokalitu. „Zde je stěžejní, zda se daný pozemek nachází v zastavitelném území. Pokud tomu tak není, bude nutné požádat o změnu územního plánu. To může trvat i poměrně dlouhou dobu, takže tento postup dává smysl spíše u pozemků, na jejichž prodej nespěcháte,“ upozorňuje Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.
3) Atraktivitu i cenu zvýší připravená infrastruktura
Vždy myslete na to, že zasíťovaný stavební pozemek má podstatně vyšší hodnotu než pozemek bez inženýrských sítí. Před prodejem tedy zvažte vybudování přípojek či rozšíření stávající infrastruktury. Kvalitní přístup k inženýrským sítím nejen zvyšuje hodnotu nemovitosti, ale také zlepšuje životní podmínky budoucích obyvatel či uživatelů. Kromě sítí se lze zaměřit rovněž na vybudování kvalitní příjezdové cesty, která atraktivitu i hodnotu pozemku také navýší.
4) U specifických pozemků zkuste nejprve oslovit majitele těch sousedních
Specifickou kategorii nemovitostí, a to i v oblasti jejich prodeje, jsou například lesy, rybníky či lomy nebo jiné podobné druhy pozemků. U této kategorie o to silněji platí doporučení obrátit se na zkušeného makléře. A ideálně takového, který se danému typu pozemku věnuje nebo – a ještě lépe – se na něj přímo specializuje. „Dobrou strategií také bývá oslovit majitele okolních sousedních pozemků s nabídkou odprodeje,“ doporučuje Lumír Kunz.
5) Svěřte se do rukou profesionála
Chce-li majitel za svůj pozemek získat co nejvíce, je klíčové zapracovat na jeho atraktivitě a současně ho i kvalitně prezentovat. „Pokud si nevíte rady, jak prodej uchopit, vč. nastavení adekvátní ceny, obraťte se na realitního makléře, který má trh v dané lokalitě dobře zmapován. Využijte doporučení, nebojte se zajímat o jeho historii i prokazatelné výsledky nebo si vyžádat reference předchozích prodejů,“ radí Lumír Kunz a dodává, že dlouhodobé zkušenosti z daného regionu i místní kontakty jsou předpokladem toho, aby nabídka oslovila relevantní zájemce a pozemek se neprodal pod cenou.
Zdroj: Lukáš Pololáník, foto: archiv / komerční sdělení