Největší mýty o otužování. Co je pravda a co jen mylný dojem

Otužování se v posledních letech stává stále populárnějším způsobem, jak posílit imunitu a zlepšit celkovou kondici. Tento jednoduchý a přirozený přístup k zdraví však skrývá mnohé mýty a legendy, které mohou být matoucí. Kdo by si pomyslel, že studená sprcha nemusí být výsadou pouze odvážných? Otužování není jen o extrémních kouscích, jako jsou mrazivé koupele nebo polární výstupy. Ve skutečnosti může mít pozitivní vliv na naše tělo i mysl, a to i pro ty, kteří teprve začínají. V tomto článku odhalíme pravdu o otužování a ukážeme, jak může tato praktika obohatit váš život a přinést vám nové zdravotní výhody.

Čím studenější, tím lepší
Otužování má mnoho podob a nemusí vždy nutně zahrnovat ledovou koupel. Věděli jste, že i pravidelné cvičení nebo běhání v zimních měsících na čerstvém vzduchu jsou jednou z forem otužování? Fyzická aktivita v nízkých teplotách totiž stimuluje cirkulaci krve a díky tomu se zvyšuje tělesná odolnost proti nízkým teplotám. Dalším způsobem je metoda kontrastní sprchy, kdy střídáte teplý a studený proud vody a výsledkem je pocit svěžesti.

„U otužování platí jediné heslo – vytrvalost. Dobrým tipem, jak začít s otužováním je i koupání se v přírodě během léta, kdy nejsou nejteplejší dny a venku je chladno. Důležité ale je po tomto koupání vysušení a zahřátí těla. K otužování nepotřebujete nic speciálního. Vystačíte si s obyčejnou domácí sprchou,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky FEMINUS.

Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra
Často lidi slyšíte říkat, že není dobré odkládat věci v čase a pokud s něčím můžete začít už dnes, proč to nechávat na jindy? U otužování by tohle nemělo platit. Pokud cítíte, že uvnitř vás převažuje nucený tlak začít se otužovat, ale ve skutečnosti se na to necítíte připraveni, dejte si na čas.

Otužování si žádá postupné přizpůsobení těla na chlad a často i změnu životního stylu. Pokud se do toho vrhnete po hlavě a tzv. „se vyhecujete“, může to mít negativní účinky jak na vaše tělo, tak zároveň i na mysl. Je důležité nalézt rovnováhu mezi stimulací a šetrností, aby se tělo a mysl nevystavovali nadbytečnému stresu, který by v krajních případech mohl vést k negativním psychickým stavům, jako nadměrný stres, podrážděnost nebo dokonce úzkost.

Otužování jako týmová hra
Při aktivitách, které mají cíleně stimulovat naše tělo, je potřeba brát na vědomí, že každý organismus na ně reaguje individuálním způsobem. Zejména pokud trpíte nějakou srdeční nebo respirační chorobou, popřípadě jiným chronickým onemocněním, tak byste to měli konzultovat se svým lékařem před zahájením jakéhokoliv otužovacího režimu. Přetrvává názor, že čím déle vydržíte v ledové koupeli nebo ve studené vodě, tím efektivnější bude proces otužování. Tento mýtus ovšem může vést k nebezpečným situacím. Skutečnost je taková, že každý má jinou míru odolnosti a délka setrvání ve studené vodě se může u jednotlivců výrazně lišit. Proto je důležité, abyste svému tělu v první řadě naslouchali a prodlužovali čas strávený ve vodě podle jeho reakce. Vždy mějte na vědomí, že příliš dlouhý pobyt ve studené vodě může způsobit podchlazení a mít negativní dopady na cirkulaci krve a kůže. Myslete na to, že kvalita převažuje nad kvantitou, a proto není potřeba zůstávat ve studené vodě déle, než je pro vás bezpečné a příjemné.

Otužujete nejen své tělo, ale i ducha
Občas může panovat mylný dojem, že otužování je pouze fyzickou praxí. Naopak, tento druh aktivity je mnohem komplexnější, než se zdá. Bez psychické odolnosti nemůžete posilovat tu fyzickou a o tom to celé je. Když vkročíte do studené koupele, řeky, jezera, dáváte tím sami sobě najevo, že jste připravení překonat pocity nepohodlí a posílit svého ducha. Účinnou pomůckou při překonávání vlastních limitů mohou být různá meditační a dechová cvičení. Podle metody světoznámého Wim Hofa, známého pod přezdívkou Iceman, zvyšuje dýchání energii v těle, snižuje hladinu stresu a posiluje imunitní systém. Vědomé dýchání při procesu otužování vyžaduje trpělivost a odhodlání. Nejprve musíte navnímat své tělo, naslouchat mu a v druhé fázi zvládnout i svou mysl. „Tento proces je dobrým bojovníkem proti bolestem zad, vysokému krevnímu tlaku či alergiím. Vedle toho, že slouží jako dobrá forma prevence proti nachlazení, chřipce a angíně, působí otužování pozitivně i na lidskou psychiku. Říkáte si – hurá valím pod ledovou sprchu nebo ještě lépe napustím si ledovou vanu. Pozor, to by byla největší chyba,“ upozorňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky FEMINUS. Otužování může být zajímavou výzvou pro vaše tělo i mysl, pokud je praktikováno s rozumným a informovaným přístupem.

Zdroj: Kašpar PR, foto: Canva Pro / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Vyzkoušejte nový perníkový dort od značky Dorite’s, který ve vás probudí vzpomínky na Vánoce, jaké jsme znali z dětství. S

Otužování se v posledních letech stává stále populárnějším způsobem, jak posílit imunitu a zlepšit celkovou kondici. Tento jednoduchý a přirozený

Podzim je tady a s ním přichází čas na teplé nápoje, které nás zahřejí nejen na těle, ale i na

Přidejte se k nám