Kvalitní potraviny jsou nezbytné pro vaše fyzické i duševní zdraví. Stejně jako svaly, srdce nebo plíce, i mozek potřebuje živiny, nemůže fungovat bez pravidelné dávky energie. Schopnost myslet a soustředit se vychází ze stabilní dodávky energie.
Mozek kontroluje všechny myšlenky, pohyby i pocity, je uložištěm obrovského množství dat, reguluje tisíce složitých funkcí – pracuje neustále, i když spíme. Je to energeticky nejchamtivější orgán v těle. Váží pouhá 2% z naší celkové hmotnosti, spotřebovává však 20% našeho kalorického příjmu.
Mozek je energeticky nejchamtivější orgán v těle.
To, co jíme, tedy neovlivňuje pouze naše tělo, ale také naši náladu, paměť, schopnost zvládat stresové situace a složité problémy i jednoduché každodenní úkoly.
Jaké potraviny jsou pro váš mozek nejlepší?
Ryby
Ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vitamín B12. Ti, kteří jedí ryby pravidelně, mají menší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou problémy s krátkodobou pamětí, je u nich i nižší riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou či jinou duševní poruchou.
Borůvky
Některé americké studie ukazují, že pravidelná konzumace borůvek může být efektivní při zlepšování paměti, případně může pomoci oddálit ztrátu krátkodobé paměti. Chrání mozek před oxidačním poškozením. Flovonoidy v borůvkách zlepšují komunikaci mezi neurony, zlepšují paměť a schopnost učení a všechny kognitivní funkce, včetně uvažování a rozhodování.
Rajčata
Lykopen – silný antioxidant obsažený v rajčatech může pomoci chránit buňky před jejich poškozením volnými radikály a zabránit tak rozvoji stařecké demence či Alzheimerově chorobě.
Rybíz
Je známo, že vitamín C má schopnost zvýšit mentální bystrost. Jedním z nejlepších zdrojů tohoto životně důležitého vitamínu je černý rybíz.
Červené zelí
Tento druh zelí je plný polyfenolů – silný antioxidant, který prospívá mozku i srdci.
Avokádo
Avokádo je zdrojem mononenasycených tuků i omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Tyto faktory zvyšují průtok krve do mozku, snižují hladinu cholesterolu v krvi a pomáhají při vstřebávání antioxidantů. Obsahuje také vitamín E, který mozek chrání před volnými radikály. Je dobrým zdrojem draslíku a vitamínu K, jež chrání mozek před rizikem mrtvice.
Dýňová semínka
Hrstka dýňových semínek denně je vše, co potřebujete k dodržení denní dávky zinku, jež je nezbytně důležitý pro dobrou paměť a myšlení.
Luštěniny
Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem komplexních sacharidů a vlákniny, jsou bohaté na kyselinu listovou a esenciální mastné kyseliny.
Brokolice
Brokolice je superjídlem pro celé naše tělo. Je bohatá na vápník, vitamín B a C, beta-karoten, železo, vlákninu, je kvalitním zdrojem vitamínu K, který je známý svou schopností zlepšit kognitivní funkce. Prostřednictvím těchto funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá úkoly. Myšlenkové procesy dávají člověku možnost učení, zapamatování, přizpůsobování se okolnímu prostředí. Kognitivní funkce kromě paměti zahrnují i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací.
Mrkev
Mrkev má vysokou hladinu látky luteolin – flavonoid s antioxidačními a protizánětlivými účinky. Dalšími zdroji luteolinu jsou celer, brokolice, petržel, olivový olej…
Vlašské ořechy
K zamezení úbytku kognitivních funkcí nám dopomůže také pravidelná dávka vitamínu E. Vynikajícím zdrojem tohoto vitamínu jsou právě ořechy, ale také listová zelenina (je naložena vitamíny C a E), chřest, vejce nebo olivy. Ne náhodou vypadá vlašský ořech jako malý mozek, možná nám tak příroda chtěla naznačit, na co je vlašák dobrý. Vlašské ořechy také obsahují velké množství antioxidantů, které bojují proti poškození DNA mozkových buněk vlivem volných radikálů v těle. Jsou dobrým zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin a vitamínu B6.
Tmavá čokoláda
Flavonoidy v tmavé čokoládě zlepšuji funkce cév, což zlepšuje kognitivní funkce a paměť. Čokoláda také zlepšuje náladu, může mírnit různé bolesti, je plná antioxidantů.
Kokosový olej
Kokosový olej obsahuje středně nasycené triacylglyceroly, které tělo používá pro energii, mají příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, krevní tlak a cholesterol. Cokoli, co prospívá srdci a krevnímu oběhu, prospívá také mozku. Kokosový olej působí protizánětlivě a bývá spojován s předcházením Alzheimerově chorobě a demenci.
Špenát
Pravidelná konzumace špenátu může oddálit nebo i zabránit demenci. Je dobrým zdrojem kyseliny listové a vitamínu E.
Přidejte na vitamínech
Některé B vitamíny, zejména pak B6, B12 a kyselina listová snižují hladinu homocysteinu v krvi, jejíž výše může mít vliv na riziko mozkové mrtvice, kognitivního poškození či Alzheimerovy choroby. Normální hladina homocysteinu se liší podle věku a pohybuje se mezi 3 a 15 μmol/l.
text: redakce / foto: dreamstime, bigstock