Jablečnému octu se dostává stále více pozornosti a to je dobře. Poskytuje totiž tělu mnoho výhod – můžete ho použít jako ústní vodu, pří léčbě akné a bradavic, pomůže vám zhubnout, zvýšit energetickou hladinu nebo udržet pod kontrolou hladinu cukru v krvi.
Hubnutí
Když už pro žádný jiný důvod, tak pro to, že vám může pomoci zhubnout, byste měla jablečný ocet zařadit do svého jídelníčku. Jablečný ocet pomáhá spalovat uložený tuk a navozuje delší pocit sytosti po jídle – prodlouží tak čas mezi jídly. Kyselina octová potlačuje chuť k jídlu, zvyšuje metabolismus a snižuje zadržování vody.
Trávicí soustava
Jablečný ocet pomáhá nastartovat vaše trávicí šťávy, takže můžete snadněji strávit jídlo. Chcete-li získat co nejvíce z této výhody, zkuste vypít sklenici vody smíchanou s jablečným octem 30 minut před jídlem.
Dentální výhody
Jablečný ocet smíchaný s vodou se pro vás může stát přírodní alternativou k ústním vodám. Jablečný ocet je schopen prolomit plak a zničit bakterie na jazyku a uvnitř úst, které způsobují špatný dech. Jablečný ocet můžete použít také k bělení zubů, dávejte si však pozor, abyste ústa následně dobře vypláchla. Kyselá povaha jablečného octa může být totiž kontraproduktivní, pokud ho ponecháte v ústech příliš dlouho. Nejúčinnější je při odstraňování skvrn ze zubů.
Bolesti v krku
Vzhledem k faktu, že většina bakterií nepřežije v kyselém prostředí, kloktání teplé vody s jablečným octem (1/4 šálku vody a ¼ šálku octa) vám může pomoci zničit bakterie v krku již v zárodku a odvrátit infekci.
Bradavice
Potřebujete-li se zbavit bradavic, můžete také zkusit sílu jablečného octa. Možná zjistíte, že je to nejen spolehlivé, ale také nákladově efektivní. Naneste trochu jablečného octa na vatový tampon, aplikujte ho na postižené místo a překryjte náplastí či obvazem, abyste ho udržela na místě. Nechte ho pracovat přes noc a ráno aplikujte nový.
Cukr
Jablečný ocet vám pomůže udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou. Může tak pomoci diabetikům řídit jejich stav. Činí tak tím, že pomáhá snižovat množství glukózy v těle.
Spálená pokožka
I přesto, že je jablečný ocet kyselý, je schopen při lokální aplikaci zklidnit pokožku spálenou sluncem. Použit do koupele tak může ošetřit všechny postižené oblasti najednou. Půjdete-li touto cestou, volte studenou vodu. K tomuto účelu můžete použít i jablečný ocet s vodou v rozprašovači. Jablečný ocet zůstane na pokožce i po vypaření vody.
Únava
Užívání jablečného octa může pomoci zvýšit vaši energetickou hladinu, když se začínáte cítit unaveni. Lze to přičíst jeho vlivu na hladinu cukru v krvi, stejně tak jako vlivu na imunitní systém. Je rozhodně zdravější variantou kávy či energetického drinku.
Akné
Jablečný ocet můžete použít jako součást komplexního programu léčby akné. Může být použit jak lokálně (je skvělým přírodním tonerem), tak vnitřně. Jeho antibakteriální vlastnosti pomáhají udržet akné pod kontrolou, jablečné a mléčné kyseliny změkčí a odstraní odumřelé kožní buňky a červené skvrny, vyrovnají pH pokožky.
Modřiny
Jablečný ocet má protizánětlivé vlastnosti. Obklad z jablečného octa na modřiny může pomoci k jejich vyblednutí.
Pálení žáhy
Jablečný ocet pomáhá předcházet pálení žáhy. Tato jeho vlastnost se však liší od člověka k člověku. Pokud je váš trávicí systém hyperaktivní a produkuje příliš mnoho kyselin, může to jablečný ocet ještě zhoršit. Pokud je ovšem pálení žáhy jiného charakteru (je způsobeno jinými faktory), může být jablečný ocet přesně to, co potřebujete.
Křeče v nohách
Křeče v dolních končetinách mohou být způsobeny nízkou hladinou draslíku. Vzhledem k vysokému obsahu draslíku vám může jablečný ocet od této nepříjemnosti ulevit. Ke zmírnění nočních křečí se doporučuje vypít sklenici vody se dvěma lžícemi jablečného octa a jednou čajovou lžičkou medu.
text: redakce / foto: bigstock