Na dnešek připadá mezinárodní den řas (National Lash Day), jehož cílem je zvýšit povědomí o řasách, jejich významu či zajímavostech s nimi spjatých. Věděli jste například, že denně nám vypadne až pět řas a jejich život trvá 120 dní nebo že v řasách sídlí roztoči či že kromě ochranné funkce jsou rovněž vodoodpudivé?
Mezinárodní den řas, který se každoročně slaví 19. února, se v kosmetickém průmyslu považuje za výjimečný den. Přestože byl původně iniciován k uctění přírodních i umělých řas pro jejich krásu a schopnost vylepšit náš vzhled, dnes si jej připomínáme zejména pro jejich významnou ochrannou roli pro zdraví očí a další jejich unikátní vlastnosti. Přinášíme proto deset zajímavostí o řasách, které jste určitě nevěděli.
10 fascinujících faktů o řasách:
1. Oko pojme až 300 řas, s věkem nešednou
Lidské oko pojme až 300 řas. Zatímco na horním víčku se nachází přibližně 200 řas, na spodním víčku až o polovinu méně. Řasy rostou pouze savcům, u plazů nebo ryb je tedy nenajdete. Jsou navíc nejvíce pigmentované ze všech lidských vlasů, proto s věkem nešednou.
2. Jejich život trvá v průměru 120 dní
Řasy rostou průměrnou rychlostí 0,12 až 0,14 milimetru za den a svůj cyklus dokončí přibližně za tři až čtyři měsíce. Každý den jich vypadne přibližně pět. „Životní cyklus řas má tři fáze. První, anagenní, představuje aktivní růst, kdy řasa roste z folikulu pod pokožkou a dosahuje své maximální, předurčené délky během přibližně 30–45 dní. Druhou fází je katagenní, přechodná fáze, kdy růst ustává a folikul přestává řasu aktivně zásobovat živinami. Trvá asi 2–3 týdny. Poslední, telogenní, je klidová fáze, kdy řasa zůstává na víčku, dokud ji nevytlačí nová rostoucí řasa a přirozeně vypadne, čímž se cyklus dokončí a začne nový. Tato fáze může trvat i 3–4 měsíce,“ popisuje Michaela Gorčíková, odbornice na kosmetické produkty ze společnosti deNatura.cz, která se specializuje na vývoj funkční přírodní kosmetiky.
3. V řasách sídlí roztoči
Ačkoliv naše řasy chrání oči před nežádoucími vetřelci, žije v nich velké množství mikroskopických roztočů rodu Demodex, kteří pomáhají odstranit nečistoty a chrání folikuly řas před ucpáním, které by mohlo vést k infekci.
4. Složením se podobají peří, rohům či drápům
Přírodní řasy se skládají primárně ze dvou ingrediencí. Tvoří je přibližně 97 % keratinu a 3% vody. Keratin je protein nacházející se ve vlasech, nehtech, ale také v peří, rozích nebo drápech.
5. Řasy signalizují nebezpečí
Řasy fungují podobně jako kočičí vousy – cítí předměty a spouští naši okamžitou reakci. Například, když se nám něco přiblíží k očím a řasám, automaticky oči zavřeme.
6. Nejdelší řasa patří Číňance
Podle Guinessovy knihy rekordů je You Jianxia z Číny od roku 2016 držitelkou rekordu v délce řas. Zatímco tehdy její řasa na levém horním víčku měřila 12,4 cm, v roce 2021 bylo potvrzeno, že řasa dále roste měří 20,5 cm.
7. Řasy pouze nechrání, odpuzují i vodu
Řasy neslouží pouze k estetické přitažlivosti nebo k ochraně očí před nečistotami. Nedávná studie čínských vědců odhalila novou funkci lidských řas. Výzkum odborníků z Čínské akademie věd potvrdil, že řasy mají hydrodynamické vlastnosti, díky čemuž jsou schopny aktivně odpuzovat vodu a přispívat k zachování zrakové čistoty.
8. Řasy si líčili i muži
Ve starém Egyptě, v době 4000 let před naším letopočtem, o řasy pečovali nejen ženy, ale i muži. Nanášeli na ně uhlí a tmavé masti, aby řasy co nejvíce začernili a dodali jim tím také na objemu. Primárně aby ochránili oči před žhnoucími slunečními paprsky. K uhlí někdy přidávali šafrán nebo prášek z tmavých kovů a kamenů. Ve starém Římě pak líčení mužských řas již vyšlo z módy.
9. Řasy se vyvíjejí plodu ve druhém měsíci
Řasy se vyvíjejí překvapivě velice brzy, u plodu dítěte k tomu dochází v 9. týdnu těhotenství. Řasy jsou tedy dobře viditelné již na prvním velkém ultrazvuku.
10. Nejdelší neznamenají nejatraktivnější
Studie potvrzují, že optimální délka řas je spojena se zvýšenou přitažlivostí. Výzkumy však prokázaly, že ty nejatraktivnější řasy nejsou ani příliš dlouhé, ani krátké. „Ideální délka řas je zhruba jedna třetina až čtvrtina šířky oka, “ upozorňuje Michaela Gorčíková.
Zdroj: deNatura.cz, foto: bigstock / komerční sdělení